fotelik samochodowy

Czym jest Zatrzask w fotelikach samochodowych?

Zatrzask (ang. Latch) jest to system mocowania niektórych fotelików samochodowych. Warto jednak zaznaczyć że nie sprawdzi się on we wszystkich modelach pojazdów. Dolne zaczepy fotelika mogą być stosowane zamiast pasa bezpieczeństwa do zainstalowania fotelika i dla wielu rodziców jest to łatwiejszy sposób montowania siedziska w niektórych samochodach. Górne mocowanie poprawia bezpieczeństwo fotelika samochodowego i ważne jest, aby korzystać z tego w przypadku wszystkich fotelików ustawianych przodem do kierunku jazdy, nawet tych zainstalowanych za pomocą pasa bezpieczeństwa pojazdu. Systemy te są tak samo bezpieczne, lecz w niektórych przypadkach może być łatwiejsze w montażu siedzenia samochodowego przy użyciu jednej lub drugiej metody.

Pojazdy z systemem Latch mają uchwyty znajdujące się na tylnym siedzeniu, gdzie najczęściej jest miejsce dla fotelika. Mocowania znajdują się pod siedzeniem, albo na panelu z tyłu siedzenia (sedan) lub w tylnej części siedziska, sufitu lub podłogi (w większości minivanów, SUV i hatchback). Wszystkie foteliki mają załączone mocowania do tych uchwytów. Prawie wszystkie samochody osobowe i wszystkie foteliki samochodowe wykonane w dniu 1 września 2002 roku lub później, są wyposażone w systemy zatrzasków.

Wszystkie niższe mocowania są przystosowane do maksymalnej wagi ok 30 kilogramów (masa całkowita obejmuje fotelik i dziecko). Rodzice powinni sprawdzić zalecenia producenta fotelika jeśli chodzi o wagę i mocowanie górnym lub dolnym uchwytem. Nowe foteliki mają maksymalną dopuszczalną masę wydrukowaną na etykiecie.